niedziela, 13 czerwca 2010

Fundusze Inwestycyjne







Szczerze mówiąc zabierałem się za tę książkę z lekką niechęcią. Myślałem, że będzie to kolejna taka sama publikacja o FI. Po przeczytaniu tej książki zrozumiałem, że się myliłem. Oczywiście książka zawiera tylko informacje podstawowe. Bardzo brakuje mi w Złotych Myślach publikacji dla zaawansowanych. Nie twierdze, że ta książka jest bezwartościowa, lecz mało się przyda komuś, kto uzyskał już pierwsze zyski z funduszy inwestycyjnych.

Książka jest podzielona na trzy części: Teoria, Praktyka oraz Dodatek.

Wejdź na stronę wydawcy.

W części "Teoria", jak tytuł sugeruje, poznajemy wszystkie podstawy teoretyczne, które są potrzebne do rozpoczęcia naszej przygody z inwestowanie w fundusze. Ta część jest całkiem ok. Wszystkie rodzaje funduszy bardzo dobrze opisane. Poznajemy również kilka strategii inwestowania. Te agresywne i te bardzo bezpieczne. Jest też porównanie do lokaty. Generalnie ta cześć jest bardzo dobrze napisana.

Druga cześć już taka dobra nie jest. Owszem jest bardzo szczegółowo opisany proces wybierania funduszu. Dowiemy się gdzie kupić jednostki uczestnictwa. Kiedy już dochodzę do rozdziału "Jak zarabiać na Funduszach" to znajduję tylko porcję rad, które mogę znaleźć na byle jakim forum o inwestowaniu. W tym rozdziale o procesie kupowania jednostek dowiemy się sporo, jak również o podatku od zysków i opłatach w Towarzystwach Funduszy inwestycyjnych. Niestety brakuje mi tej "Praktyki". Brakuje jakiś anegdot, jakiś sytuacji i sposobów wyjścia z nich. Ta część książki to nie żadna praktyka, tylko kolejna teoria, tylko związana już bardziej z procesem kupowania i sprzedawania jednostek uczestnictwa. Wiem, że FI to nie giełda i tutaj nie trzeba za bardzo analizować funduszy, które wybieramy. Bardzo podobało mi się podejście autora książki o HYIP, który wytłumaczył każdy najmniejszy szczególik, który może być istotny przy wyborze programu. Właśnie takiego podejścia brakuje mi w książce pana Andrzeja Banachowicza.


W części Dodatek dowiadujemy się już o bardziej egzotycznych formach funduszy, jak lokata z funduszem, czy fundusze parasolowe. Do tego rozdziału nic nie mam. Jest bardzo podobny do pierwszego.

Na końcu jest również słowniczek pojęć, który jest bardzo fjanie napisany i przyda się niewtajemniczonym.

Wejdź na stronę wydawcy.

Czas teraz przeanalizować reklamę na stronie Złotych Myśli:


* Czym tak właściwie są fundusze inwestycyjne oraz jak rozwijały się one w Polsce i na świecie? (Jest opisane, ale to raptem 4 strony historii funduszy)

* Czy warto inwestować w fundusze inwestycyjne – jakie są ich zalety, a jakie wady?(Opisano głównie zalety, wady ciężko jest znaleźć)

* Jakie korzyści dają fundusze inwestycyjne?(Opisane)

* Czym różnią się one od tradycyjnych lokat bankowych?(Na początku książki bardzo dokładnie opisane)

* Jakie są rodzaje funduszy inwestycyjnych i który z nich najbardziej odpowiadać będzie naszym potrzebom?(To jest chyba najlepiej opisane w tej książce, właściwie dokładniej się nie da)

* Czy inwestowanie w fundusze jest bezpieczne?(Też opisane, ale głównie omówione jest ryzyko związane z inwesotowanie np. w fundusze akcji)
* Czym jest dywersyfikacja i w jaki sposób może ona pomóc w zwiększeniu Twoich zysków?(Dywersyfikacja służy zmniejszeniu ryzyka, a nie zwiększaniu zysków. Poza tym jest to dość dobrze opisane)

* W jaki sposób skonstruować własny portfel inwestycyjny?(Tutaj są podane tylko różne warianty np. 30% kasy w akcji, 40% w obligacji i 30% w runku pieniężnego)

* Jakie są strategie inwestycyjne i która z nich jest najbardziej opłacalna?(Opisane)
* Czym są fundusze hedgingowe?(Opisane)


# Czym jest PSO i jakie zyski potrafi wygenerować?(Opisane)

# Gdzie można nabywać jednostki funduszy inwestycyjnych oraz jakie opłaty się z tym wiążą?(Opisane)

# W jaki sposób zarabia się na funduszach inwestycyjnych?(Opisane)

# Czym są fundusze parasolowe i czy przeznaczone są dla każdego?(Opisane)

# Czym są lokaty z funduszem, czym fundusze funduszy, a czym ubezpieczenie z funduszem? Z których opcji warto korzystać? (Opisane)


Chciałbym zauważyć, że w drugiej części opisane jest tylko " Gdzie można nabywać jednostki funduszy inwestycyjnych oraz jakie opłaty się z tym wiążą?" oraz " W jaki sposób zarabia się na funduszach inwestycyjnych?".


Alternatywne tytuły:

"Teoria inwestowania w fundusze inwestycyjne"

"Fundusze dla zielonych"

"Podstawy inwestowania w fundusze"

Ostatecznie jestem zadowolony z przeczytania tej książki. Powtórzyłem sobie zdobyte już informacje i dowiedziałem sie sporo o strategii inwestowania i o funduszach o których nie wiedziałem(chociażby ubezpieczenie z funduszem). Jeśli ktoś ma małe pojęcie o inwestowaniu w fundusze to gorąco polecam mu tą publikację. Ogólnie książka na plus.

Wejdź na stronę wydawcy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz